Szkolenia RPA – rozwój umiejętności cyfrowych pracowników w organizacji

RPA stało się istotnym elementem transformacji cyfrowej wielu organizacji. Szkolenia w tym zakresie pozwalają firmom zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do wdrożenia i utrzymania robotów. Takie szkolenia dla pracowników firmy pozwalają nie tylko rozwinąć ich umiejętności, ale także są szansą na zwiększenie wartości firmy, co pozwala na wyprzedzenie konkurencji.

XELTO DIGITAL to firma specjalizująca się w prowadzeniu szkoleń RPA. Warsztaty skierowane są do pracowników i użytkowników biznesowych chcących rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób, które chcą poznać podstawy RPA, jak i użytkowników systemów automatyzacji. Szkolenia przygotowywane są w taki sposób, by każdy mógł odnaleźć się w nim, niezależnie od wykształcenia i doświadczenia. Chcemy, by uczestnicy dowiedzieli się jak najwięcej o automatyzacji procesów biznesowych.

Bez względu na to, czy szkolenia związane z robotyzacją procesów są bardziej rozmową czy skupiają się przede wszystkim na praktyce, warto mieć świadomość, jakie możliwości oferują firmom.

Po pierwsze –  podniesienie kompetencji w zakresie RPA i automatyzacji procesów. Warsztaty mogą wpływać pozytywnie na zaangażowanie pracowników. Dają im szansę rozwoju umiejętności w obszarze nowoczesnych technologii. Pracownicy mogą czuć się bardziej zmotywowani i zainteresowani. Praca z zaawansowanymi narzędziami automatyzacji powoduje, że pracownicy rozwijają nowe umiejętności i podejmują się trudniejszych zadań. To natomiast może przyczynić się do lepszego klimatu organizacyjnego.

Po drugie –   przekonanie się, jak można wykorzystywać RPA do poprawy efektywności pracy. Automatyzacja rutynowych zadań przy użyciu RPA pozwala pracownikom skoncentrować się na zadaniach o większej wartości dodanej. Poprzez delegowanie powtarzalnych zadań na roboty, pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na analizę danych, rozwiązywanie problemów, rozwijanie innowacyjnych pomysłów i pracę zespołową.

Poprzez szkolenie można pokazać, że taki robot jest dla pracowników swego rodzaju asystentem, a nie zagrożeniem. W dodatku jest to cyfrowy pomocnik, którego po szkoleniu można samemu zaprogramować i wdrożyć. Taka samodzielność daje pracownikom większą kontrolę nad automatyzacją procesów w ich obszarze odpowiedzialności. To nie tylko rozwija ich umiejętności techniczne, ale także zachęca do kreatywnego podejścia i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Dzięki uczestnictwu w szkoleniach RPA organizacje mogą pozostać konkurencyjne na rynku, dostosowując się do zmieniających się trendów i wymagań klientów. Szkolenia z RPA pomagają pracownikom lepiej zrozumieć procesy biznesowe, które mogą być zautomatyzowane. W rezultacie nabierają oni szerszej perspektywy dotyczącej funkcjonowania organizacji i mogą identyfikować obszary, w których automatyzacja przyniesie największe korzyści. Pracownicy mogą stać się bardziej świadomi możliwości automatyzacji i aktywnie angażować się w poprawę procesów.

XELTO DIGITAL oferuje kompleksowe szkolenia RPA, które pozwalają uczestnikom nabyć umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie. Szkolenia są zaprojektowane tak, aby były praktyczne i możliwe do zastosowania. Czas trwania kursów jest dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta. Szkolenia są otwarte dla ludzi ze wszystkich branż i nie wymagają wcześniejszego doświadczenia w RPA, czy w programowaniu.

Szkolenia RPA oferowane przez naszą firmę obejmują szeroki zakres tematów, w tym automatyzację procesów, projektowanie przepływu pracy i weryfikację danych.. Podczas szkoleń wykorzystujemy narzędzia i oprogramowanie UiPath, które są szeroko stosowane w branży. Uczestnicy dowiadują się, jak używać tych narzędzi do automatyzacji zadań, analizy procesów i zarządzania oraz monitorowania pracą robota. Głównym filarem szkoleń jest wiedza praktyczna oparta na realnych przykładach zastosowania i działania RPA.

Uczestnicy mają kontakt z  doświadczonymi profesjonalistami, podczas trwania kursu, od których każdy otrzymuję informacje zwrotne na temat swoich postępów.  Takie spersonalizowane podejście gwarantuje, że uczestnicy otrzymają wsparcie, którego potrzebują, aby odnieść sukces w dziedzinie RPA.

Autorka: Joanna Sioła – Customer Experience Specialist