Nowa odsłona sztucznej inteligencji, czyli kilka słów o ChatGPT

Sztuczna inteligencja (AI) to jeden z najgorętszych trendów technologicznych ostatnich lat. Ten temat od jakiegoś czasu regularnie wraca do nagłówków portali newsowych, ale jeszcze nigdy nie działo się to tak wyraźnie jak w IV kwartale 2022 roku. Sprawcą całego zamieszania jest ChatGPT, czyli oprogramowanie, które jest w stanie odpowiedzieć na niemal każde pytanie zadane przez użytkownika. Czym jest? Jak je wykorzystać? Dla kogo to szansa, a dla kogo zagrożenie? Odpowiadamy.

Fenomen ChatGPT – na czym polega?

Technologia ChatGPT w zaledwie 5 dni zdobyła milion użytkowników. O tym, jak duże to osiągnięcie, świadczy porównanie do innych gigantów. Instagram do uzyskania tego wyniku potrzebował 2,5 miesięcy, Facebook aż dziesięciu, a Netflix – ponad 3 lata!

Jednak z technologicznego punktu widzenia AI nie jest żadną nowością. Badania nad tą technologia prowadzone są już od kilkudziesięciu lat. Świat już od dawna korzysta z aspektów sztucznej inteligencji na co dzień. Wystarczy wspomnieć choćby o rozpoznawaniu twarzy w telefonach komórkowych czy systemach adaptacyjnych w samochodach. Skąd więc tak duże zainteresowanie ChatGPT?

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT bazuje na zawartym w jego nazwie GPT, czyli Generative Pre-trained Transformer. Jest to model językowy opracowany przez firmę OpenAI, który umożliwia automatyczne generowanie tekstu na podstawie danych wejściowych. Został on „wytrenowany” na ogromnym zbiorze danych. Dzięki temu ma zaawansowaną zdolność do przewidywania słów i zdań na podstawie tekstu poprzedzającego.

ChatGPT opiera swoje działanie na modelu językowym GPT-3, który został opublikowany w 2020 roku. Składa się on z aż 175 mld(!) parametrów.

Modele GPT uczą się z ogromnej bazy źródeł internetowych. Zindeksowały:

  • wiele popularnych serwisów popularnonaukowych, m.in. Wikipedię;
  • wszystkie dostępne zasoby tekstów i książek, również naukowych,
  • publiczne serwisy internetowe oraz newsowe;
  • różnego rodzaju blogi.

Łącznie około 45 TB danych! Warto jednak podkreślić, że dane te nie są zaciągane na bieżąco. Oznacza to, że nie da się otrzymać informacji na temat aktualnych wydarzeń do czasu, aż nie zostaną one na nowo przetworzone przez ChatGPT.

Należy przy tym również wspomnieć, że pierwsza wersja modelu GPT powstała zaledwie w 2018 r. Pokazuje to ogromną dynamikę rozwoju tego typu technologii i wskazuje, że nowe rozwiązania będą się pojawiały coraz szybciej. Można powiedzieć, że właśnie rozpoczęła się rewolucja sztucznej inteligencji.

Do czego można wykorzystać ChatGPT?

Ta technologia może mieć wiele różnych zastosowań. Obecnie jest najczęściej wykorzystywana do badań nad uczeniem maszynowym i językiem naturalnym.

Model Chat GPT jest bardzo elastyczny. Może być używany w wielu różnych sytuacjach, w których potrzebna jest umiejętność komunikowania się z ludźmi. A to oznacza również ogromny potencjał biznesowy!

Można go stosować np. do:

  • generowania odpowiedzi na pytania użytkowników w systemach obsługi klienta;
  • tworzenia automatycznych odpowiedzi dla chatbotów;
  • pisania odpowiedzi podczas konwersacji online z ludźmi;
  • tworzenia treści do chatbotów gier komputerowych lub aplikacji mobilnych;
  • automatyzacji tworzenia tłumaczeń.

Otrzymywane treści robią ogromne wrażenie w kwestii poprawności językowej i naturalnego brzmienia. Czasem zdarzają się oczywiście błędy gramatyczne – zwłaszcza w języku polskim, który jest jednym z najtrudniejszych pod tym względem.

Czy ChatGPT może już zastąpić rozmówcę-człowieka?

Grupa naukowców z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej w ramach projektu CLARIN sprawdziła ChatGPT. Zespół zadał sztucznej inteligencji ponad 38 tys. zapytań w 25 różnych kategoriach.

Ich celem było sprawdzenie:

  • jak technologia reaguje na sarkazm,
  • czy umie wychwycić szerszy kontekst wypowiedzi,
  • czy jest w stanie zrozumieć żarty.

Wyniki były porównywane z osiąganymi rezultatami przez inne, aktualnie najlepsze modele przetwarzania języka naturalnego (tzw. SOTA: state of the art).

Według naukowców z Politechniki Wrocławskiej ChatGPT sprawdził się nieco gorzej od innych technologii tego typu. Podczas badań okazało się jednak, że jest to dobre narzędzie do szybkiego znalezienia odpowiedzi. Natomiast jeżeli komuś zależy na wysokiej jakości wnioskowania, to rezultaty wyszukiwań mogą być niewystarczające.

Kluczowymi atutami ChatGPT okazały się świadomość kontekstu i możliwość personalizacji wypowiedzi. Ale z drugiej strony nie był on sobie w stanie poradzić przy szybkiej zmianie tematu.

Podsumowując, ChatGPT to z jednej strony ogromna szansa. Jednak z jego wdrożeniem wiąże się równocześnie wiele zagrożeń. Wykorzystywanie tego narzędzia niesie za sobą np. ryzyko, że użytkownicy nie będą czuli konieczności sięgania do źródeł informacji.

Zmiany wynikające z używania coraz to nowszych technologii dotykają również sfery społecznej. Wystarczy spojrzeć na efekty stosowania powszechnej obecnie nawigacji GPS czy systemów automatycznie podpowiadających „dopasowane” produkty w sklepach internetowe. W ich kontekście otwarte pozostają pytania o wolność wyboru czy ludzkie umiejętności. Te, z których przestaje się korzystać – czyli np. samodzielne posługiwanie się mapą i zdolność poruszania się w przestrzeni czy samodzielne wyszukanie informacji – powoli się zatracają.

Mimo to w nowych technologiach drzemie ogromny potencjał możliwości, a ludzkość po prostu musi z rozsądkiem stawić im czoło.

 

Autor: Monika Serafin – Service Delivery Manager

 

Zródła:

https://www.politykabezpieczenstwa.pl/pl/a/chatgpt-co-to-takiego-jak-z-niego-skorzystac

https://www.fxmag.pl/artykul/goracy-temat-inwestowanie-w-sztuczna-inteligencje-sprawdzamy-jakie-spolki-zajmuja-sie-sztuczna-inteligencja-i-na-jakie-elementy-zwracac-uwage-przy-inwestowaniu-w-ai

https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/chatgpt-wywolal-rewolucje-jak-wiele-zmieni-w-naszym-zyciu-12824.html