5 mitów o robotyzacji

Dziś obalamy 5 najpopularniejszych mitów dotyczących robotów i automatyzacji RPA!

Mit 1: RPA służy tylko do redukcji kosztów 💰

Redukcja kosztów jest główną zaletą RPA, ale nie jest to jedyny powód, dla którego firmy decydują się na jej wdrożenie. RPA można również wykorzystać do poprawy wydajności, eliminacji ludzkich błędów, a także uwolnić pracowników od monotonnej pracy i zachęcić do skoncentrowania się na pracy bardziej strategicznej i kreatywnej.

Mit 2: Roboty nie popełniają błędów 🤖

Chociaż roboty są bardzo dobre w wykonywaniu instrukcji, nie są nieomylne. Mogą popełniać błędy, na przykład, kiedy napotkają na jakiś wyjątek od znanych im reguł. Jednak te błędy można łatwo wykryć i poprawić. Robota można zaprogramować tak, aby sygnalizowało wszelkie popełnione błędy.

Mit 3: Roboty zastąpią ludzi i zabiorą im pracę 👨‍💼

RPA ma na celu automatyzację powtarzalnych i monotonnych zadań, które wcześniej wykonywali ludzie. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej wartościowych i kreatywnych zadaniach, które wymagają umiejętności, takich jak analiza danych, zarządzanie procesami czy interakcja z klientem. Automatyzacja może prowadzić do ewolucji zawodów i zdobywania nowych kompetencji przez pracowników

Mit 4: Posiadanie dużej liczby robotów jest niezbędne, aby osiągnąć korzyści finansowe z inwestycji 🔢

RPA można wdrożyć przy niewielkiej liczbie robotów. W rzeczywistości wiele firm zaczyna od jednego lub zaledwie kilku robotów, a następnie zwiększa skalę w miarę potrzeb. Wynika to z faktu, że RPA jest technologią bardzo skalowalną.

Mit 5: Nowoczesne roboty posiadają zdolność do myślenia na podobnym poziomie co ludzie 🧠

Roboty wykonują zaprogramowane zadania i instrukcje zgodnie z określonymi regułami. Chociaż mogą wykonywać skomplikowane sekwencje czynności, są ograniczone do działań opartych na algorytmach i regułach. Roboty RPA nie mają świadomości ani zdolności do twórczego myślenia, rozumienia kontekstu czy podejmowania decyzji na podstawie subiektywnych czynników.

 

Odkryj fakty na temat błędów robotów, przyszłości pracy ludzi i skalowalności RPA.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

Autorka: Monika Serafin, Service Delivery Manager