Pierwszy sezon serialu o moich przygodach właśnie dobiega końca. W związku z tym chciałbym podsumować w kilku zdaniach, to co wydarzyło się w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeżeli śledziliście moje losy, to doskonale wiecie, że ze zwykłego robota stałem się dość awangardowym Edwardem Robotowskim. Od dłuższego czasu noszę garnitur, charakteryzuje mnie nienaganna etykieta, uwielbiam poznawać nowych ludzi i dołączać do zespołów naszych Klientów. Na koniec pierwszego sezonu zdradzę Wam pewien sekret. W zespole XELTO DIGITAL jestem Edwardem, ale po zautomatyzowaniu procesów i dołączeniu do zespołów Naszych Klientów otrzymuję od nowych Koleżanek i Kolegów nowe imię i wraz z nimi rozpoczynam z każdym teamem coraz to ciekawsze przygody. Jeżeli jesteście ciekawi jakie imiona otrzymałem do tej pory, w tym również damskie, zapraszam do śledzenia drugiego sezonu. A tymczasem zapraszam Was ostatni raz w tym sezonie na zapoznanie się z opinią moją i Kamila na temat metod automatyzacji procesów w systemie SAP ERP.
Okiem Eksperta:
Systemy ERP są stałym elementem wyposażenia informatycznego dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, które napotykamy przy automatyzacji większości procesów. Systemy ERP śledzą zasoby biznesowe — gotówkę, surowce, moce produkcyjne — oraz stan zobowiązań biznesowych, na przykład: zamówienia, zakupu i listy płac. Aplikacje tworzące system współdzielą te dane tworząc zintegrowany i stale aktualizowany widok podstawowych procesów biznesowych przy użyciu wspólnych baz danych, utrzymywanych przez system zarządzania bazami danych.
Firma SAP, będąca pionierem w tworzeniu oprogramowania tego typy, uzyskała rolę lidera na rynku i utrzymuje ją do tej pory. System SAP ERP, przy odpowiednim jego wdrożeniu charakteryzuje się wysoką kulturą pracy i stabilnością, przez co stanowi on dobrą bazę do automatyzacji. Dość powiedzieć, że sam system został zaprojektowany w taki sposób, żeby automatyzację niektórych czynności umożliwiać – posiada on wbudowany rejestrator makr, które można wywoływać również w naszych robotach, o czym wspomnę jeszcze później.
UWAGA: Trzeba pamiętać, że aby móc korzystać z dobrodziejstw automatyzacji, musimy je najpierw aktywować po stronie serwera. Służy do tego transakcja RZ10, w której musimy edytować odpowiednie parametry.
Niewątpliwym atutem przy automatyzacji systemu SAP ERP, jest spory wachlarz metod dostępny w ramach automatyzacji. Roboty tworzone z wykorzystaniem UiPath mogą korzystać z całej bazy uniwersalnych aktywności, które z reguły bez problemu komunikują się z interfejsem SAP i tworzą bardzo stabilne i jednoznaczne selektory.
Dodatkowo poza domyślnymi aktywnościami, UiPath przygotował pakiet aktywności dedykowanych specjalnie do SAP. Aktywności te obsługują najczęściej wykonywany czynności, takie jak logowanie do systemu, wywoływanie odpowiednich transakcji czy też sczytywanie aktualnego komunikatu z pasku statusu itp. Dzięki nim praca przy automatyzacji jest jeszcze bardziej efektywna i nie musimy poświęcać czasu na oprogramowywanie wszystkich akcji od zera.
Kolejną metodą, o której już wspominałem, jest nagrywanie skryptów z wykorzystaniem rejestratora makr w SAP i wywoływanie ich za pomocą modułu kodu. Dzięki tej metodzie możemy wykonać czynności, które nie są możliwe do wykonania w momencie, gdy w standardowy sposób korzystamy z interfejsu (np. zaznaczenie kilku kolumn w tabeli na raz), bądź też możemy je wykonać w bardziej efektywny sposób. Może ona również stanowić swoisty workaround, w momencie, gdy podstawowe aktywności nie spełniają swojej roli – to jednak nie zdarza się zbyt często.
Podsumowując: procesy obsługiwane przez system SAP ERP, przy spełnieniu kilku innych warunków są dobrym kandydatem do automatyzacji. Sposób, w jaki aplikacja współpracuje z UiPath i stabilność tworzonych rozwiązań, daje przesłanki do tego, żeby myśleć, że procesy automatyzowane w ten sposób, będą bezproblemowe w użytkowaniu i nie będą wymagać dużych nakładów na utrzymanie.
Autor: Kamil Gawlista – RPA Developer
Foto: Freepik