Podatek u źródła (ang. Withholding Tax) jest pobierany od osób prawnych i fizycznych przez płatników, którzy mają siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce. Opłaca się go od niektórych rodzajów dochodów, m.in. takich jak dywidendy, odsetki czy należności licencyjne.
Jest najczęściej kojarzony z sytuacjami, kiedy należności są wypłacane do nierezydentów (przelewy transgraniczne). Zdarzają się też przypadki, kiedy może wystąpić przy płatnościach krajowych, m.in. przy wypłacie dywidend na rzecz podmiotu krajowego.
Od 2019 r. w prawie podatkowym obowiązuje nowa zasada. Zgodnie z nią płatnik ma obowiązek dochowania tzw. należytej staranności przy ustalaniu stawki WHT. Powinien sprawdzić, czy może zastosować niższą stawkę WHT, albo czy istnieje szansa niepobrania tego podatku, o ile taką „furtkę” dają przepisy szczególne lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dane dotyczące kontrahenta, które powinno się poddać weryfikacji w tym procesie to przede wszystkim:
Dochowanie należytej staranności wymaga wykonania wielu czasochłonnych czynności. Tymczasem przepływy dużych ilości informacji mogą powodować błędy, jeśli te zadania będą wykonywane manualnie.
Zadaniem XELTO DIGITAL było wdrożenie rozwiązania, które umożliwiło automatyzację procesu dochowania należnej staranności przy naliczaniu WHT.
Eksperci XELTO DIGITAL przygotowali robota automatyzującego proces weryfikacji naliczania podatku WHT. Jego działanie zostało zaprogramowane zgodnie z zasadą dochowania należytej staranności.
Dane pozyskiwane na tym etapie to:
Dane podstawowe:
Główne przedmioty działalności:
Podsumowanie danych finansowych:
Dane dotyczące zatrudnienia:
Global Family Tree:
Następnie robot pozyskuje dane z serwisów takich jak:
Otrzymane w efekcie informacje to kolejno:
Po pomyślnym wykonaniu poprzednich kroków, następuje:
W formularzu wewnętrznym (wysyłanym do pracownika) znajdują się przede wszystkim pytania dotyczące danych kontaktowych. Zadaje się je w celu zweryfikowania wiarygodności kontrahenta.
W formularzu zewnętrznym, oprócz danych podstawowych, które częściowo są wypełnione wcześniej przez robota, znajdują się również pytania do kontrahenta. Dotyczą one np. tego:
Ostatni etap pracy robota to zebranie wszystkich pozyskanych informacji i sporządzenie raportu końcowego. Są do niego dołączane wszystkie pliki pomocnicze.
Praca człowieka w przebiegu całego procesu jest wymagana wyłącznie przy tworzeniu pliku wejściowego oraz weryfikacji sporządzonego przez robota raportu. Istnieje też możliwość zaplanowania automatycznego uruchamiania robota zgodnie z harmonogramem, jednak w przypadku tego projektu Klient zdecydował się na obsługę ręczną.